Şefik Kocaman Hocaefendi: İslam kardeşliğine halel getirdiler!
Şefik Kocaman Hocaefendi: İslam kardeşliğine halel getirdiler!

"Kavmiyetçilik ve ırkçılık taassubun bir parçasıdır" diyen Şefik Kocaman Hocaefendi, "Taassup mezmundur, Allah’ın zemmettiği, İslam’ın kabul etmediği bir manadır, meftundur. Kişinin ırkını sevmesi, ırkçılıktan değildir" ifadelerini kullandı. Allah-u Teala Hazretleri'nin İslam milletinin tek vücut olmasını istediğine vurgu yapan Şefik Kocaman Hocaefendi, "Müminler kardeştir, Allah’a ve Resulullah’a inanan herkes kardeştir. Bazılarının dediği gibi ‘La ilahe illallah’ yeterli değildir. Allah-u Teala gönderdiği din ile İslam toplumunun birliğini, ferahını, mutluluğunu hedef almıştır. İslam, toplumunun birliğini, beraberliğini bozacak her şeyi yasaklamıştır. Kavmiyetçilik yasaklanmıştır, bu noktada haramdır. Kavmiyetçilik, kişinin kendi ırkını herkesten üstün bilip, diğerlerini hakir görmesidir. Bir insan gerçekten Allah’a güzel bir kul olmaya çalışıyorsa, onun gözünde hiçbir ırkın diğerine hiçbir üstünlüğü yoktur. Nerede Müslüman varsa o onun kardeşidir" diye konuştu. Şefik Kocaman Hocaefendi, açıklamalarına şöyle devam etti:

BU DURUM SİZİ ADALETSİZLİĞE SEVK ETMEMELİ

Efendimize (sav) sordular: Ya Resulallah, kişinin kendi kavmini sevmesi ırkçılık mıdır? Efendimiz (sav) hayır cevabını verdi. Konuşmasına şöyle devam etti: “Kişinin kendi kavmine zulüm üzerine yardım etmesidir. Haksızlığını savunmasıdır.” İşte bu olaya ırkçılık diyoruz. Kendi ırkınızı sevebilirsiniz ama bu durum sizi adaletsizliğe sevk etmemeli. Efendimiz (sav): “Irkçılığa çağıran bizden değildir. Irkçılık üzere savaşan bizden değildir. Irkçılık üzerine ölen adam da bizden değildir” buyuruyor. 

BAZILARININ DEDİĞİ GİBİ ‘LA İLAHE İLLALLAH’ YETERLİ DEĞİLDİR

Allah-u Teala Hazretleri İslam milletinin tek vücut olmasını istiyor. Müminler kardeştir, Allah’a ve Resulullah’a inanan herkes kardeştir. Bazılarının dediği gibi ‘La ilahe illallah’ yeterli değildir. Bir ara dinler arası diyalog vardı, bu kökünden yanlıştır. Allah-u Teala gönderdiği din ile İslam toplumunun birliğini, ferahını, mutluluğunu hedef almıştır. İslam, toplumunun birliğini, beraberliğini bozacak her şeyi yasaklamıştır. Kavmiyetçilik yasaklanmıştır, bu noktada haramdır. Kavmiyetçilik, kişinin kendi ırkını herkesten üstün bilip, diğerlerini hakir görmesidir. Efendimiz (sav), “Bir Müslümanın, Müslüman kardeşini hakir görmesi şer olarak yeter” buyuruyor. Bir insan gerçekten Allah’a güzel bir kul olmaya çalışıyorsa, onun gözünde hiçbir ırkın diğerine hiçbir üstünlüğü yoktur. Nerede Müslüman varsa o onun kardeşidir. 

BİZİ MAALESEF IRKÇILIKLA YIKTILAR

Ayet-i Kerimede: “Sakın Müslümanlar çekişmesin. Aranızda çekişmeye düşmeyin. Sonra kalplerinize korku gelir ve kuvvetinizi yitirirsiniz” buyuruluyor. Şu an İslam aleminin durumu budur. Bizi maalesef ırkçılıkla yıktılar. Türk Türküm, Arap Arap’ım dedi bu şekilde bozdular. İslam kardeşliğine halel getirdiler. Mevlam yeniden bizi birleştirsin. 

MÜSLÜMANLARI İSLAM’DAN SOĞUTMAYA ÇALIŞIYORLAR

Şimdi cemaatler üzerinden Müslümanları İslam’dan soğutmaya çalışıyorlar. Çünkü biliyorlar ki Osmanlı sonrası vakı olan sıkıntılardan, bugüne İslam’ı taşıyan cemaatlerdir. Çünkü Ehl-i sünnet velcemaati, tarikatlarını devre dışı bırakmadıkça, İslam’ı mağlup edemezsin. Mevzu budur. Bir tane cemaatin yurdunda yangın çıktı, üstüne gidiliyor. Neticede suçlu olan cezasını çeksin, topyekûn insanları sen nasıl mahkum edersin? İşte bir tane cemaat çıktı ki cemaat değil örgütmüş. Onun üzerinden bütün cemaatlere tavır alınıyor.

IRKÇILIĞIN EN BÜYÜK SIKINTISI İSLAM'IN BİRLİĞİNİ BOZMAKTIR

İslami cemaatler, İslam’ı doğru anlamak ve güzel yaşamak için bir alim, Allah dostunun etrafında toplanmış insanlara denir. Her müessesenin istismarcısı olduğu gibi cemaatin de istismarcısı olabilir. Kalkıpda bütün cemaatlere nasıl laf söylenebilir ki.  Peygamber Efendimiz (sav) , ”Laf taşıyan adam cennete giremez” buyuruyor. Bu nedir İslam’ın birliğini bozmaktır. Irkçılığın da en büyük sıkıntısı budur, İslam’ın birliğini bozmaktır. Kendini kavmini diğerinden üstün görüyorsun. Bu bir kere Allah’a itirazdır. 

ARAPLARIN TÜRKLER ÜZERİNDE HAKKI VAR

İlk ırkçılık yapan şeytandır. Allah-u Teala Adem’e çamurdan suret verdi, yarattı. Ona ruh üfledi. Allah-u Teala buyuruyor; “Kudretimle yarattığım şu Ademe niye secde etmedin? Şeytan da “Ben ondan hayırlıyım. Beni ateşten yarattın, onu topraktan yarattın. Ben daha üstünüm” diyor. Bu durumda Allah’ın rahmetinden ebediyyen uzaklaştı. Dolayısıyla insanın kendi kavmini öne çıkarması, Müslüman toplumu bölmektir. Allah’ın en buğz ettiği şeylerdendir. Araplar bizim için kıymetlidir. Türklere İslam’ı getirdiler. Bizim üzerimizde onların hakları vardır.

TÜRK MİLLETİ ADİL VE MERHAMETLİ BİR MİLLETTİR

Türk milleti Müslüman olduğu zamandan itibaren, İslam’ın sancaktarlığını yapan, ümmetin birleşmesine vesile olmuş bir millettir. Ben şimdi Türk milletini seviyorsam, Türk oldukları için değil, İslam’a hizmet ettikleri için seviyorum. Ecdadımızın güzellikleriyle iftihar ediyoruz, övünüyoruz. Türk milleti adil ve merhametli bir millettir.

Kaynak: Marifet Derneği

Facebook Twitter Google Plus Embed Kodu
3174
izlenme
Yorumlar
Yazdığınız yorum en az 4 karakter olabilir! Kalan karakter sayısı : 1250
  • Henüz yorum bulunmamaktadır!
  • Daha Eski Yorumlar

EN ÇOK İZLENENLER